ZABEZPIECZ SWÓJ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ

ZABEZPIECZ SWÓJ  ROWER PRZED KRADZIEŻĄ

W okresie letnim wzrasta liczba kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. PRZYPOMINAMY o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

Każdego roku w okresie letnim policjanci otrzymują więcej zgłoszeń kradzieży rowerów.

W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji czy klatek schodowych bloków w których mieszkamy.

Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie.

O czym należy pamiętać:

  1. Wyposażyć rower w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Linki powinny być grube i wytrzymałe.
  2. Nie zapominać o nim i np. pozostawiać na całą noc. Po drodze do domu, wstępując nawet na chwilę do sklepu zabezpieczmy rower porządną linką. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie go na gorącym uczynku.
  3. Nigdy nie pozostawiajmy nieprzypiętego roweru przed sklepem bądź innym miejscem ogólnie dostępnym!
  4. Nie przypinajmy roweru do krat bądź innych elementów, które raczej stanowią element dekoracyjny budynku niż jego zabezpieczenie. Jeżeli będzie to zbyt cienka krata, złodziej może ją zabrać wraz z rowerem.
  5. Zostawiając rower w piwnicy bądź na balkonie zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.
  6. Pomyślmy, czy nie warto oznakować swojego roweru. Znakowanie roweru odbywa się za pomocą specjalnego flamastra, po wcześniejszym kontakcie z kierownikiem Rewiru Dzielnicowych tutejszego Komisariatu Policji, tel. 12 61 52 440.

 

7. Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy mu zdjęcie. W przypadku kradzieży przekażemy te dane Policji.

8. W przypadku gdy już niestety dojdzie do kradzieży należy niezwłocznie powiadomić Policję.

 

źródło: http://wprewencji.policja.waw.pl/wai/wp/85/49411/Zabezpiecz_swoj_rower_przed_kradzieza.html, dn. 2014-07-26, godz. 10.10